Hosszú Katinka 400 vegyesen is aranyérmes

A magyar úszósport első női háromszoros világbajnoka lett Hosszú Katinka miután a barcelonai vizes világbajnokság zárónapján aranyérmet nyert 400 méter vegyesúszásban.

A barcelonai vizes világbajnokság zárónapján nyolc döntőt rendeztek, melyek közül magyar szempontból mindenképpen a 400 m vegyesúszás fináléi voltak a legfontosabbak. A hölgyek mezőnyében Hosszú Katinka (fotó) a világ idei legjobbját úszva a délelőtti előfutamban jelezte szándékait, Jakabos Zsuzsanna pedig egyéni csúcsot repesztve jutott döntőbe. A vb-n 200 m vegyesen arany- és 200 m pillangón bronzérmet szerző Hosszú nem rajtolt a legjobban a vasárnapi fináléban. Az első fordulónál azonban már elsőként fordult és előnyét a végéig megtartva lett 2009 után másodszor is a 400 m vegyesúszás világbajnoka. A verseny során előnye már két testhossz is volt, s bár a végére nagyon elfáradt, nyolc tizeddel előzte meg a második helyen célba érő Mireia Belmonte Garciát. Jakabos tovább javítva egyéni rekordját hatodik helyen zárt. Ugyancsak hatodik lett a férfiak hasonló számában Verrasztó Dávid.

Az előző napokhoz hasonlóan a zárónap programját is sprintszámok nyitották. Előbb a francia Camille Lacourt nyert 50 m háton, majd Julija Jefimova nyert 50 m mellen. Az orosz mellúszó második barcelonai aranyérmét nyerte és a 200 m mellhez hasonlóan a sprintszámban is az aktuális vilácsúcstartót utasította maga mögé. További érdekesség, hogy mindkét számban a világrekord az elődöntőben született. Szeto Daja révén japán siker született a férfiak 400 m vegyesúszásában, míg Hollandia első és egyetlen aranyát Barcelonában Ranomi Kromowidjojo nyerte 50 gyorson.

Forrás: Kovács Anikó (MTI fotó)

A kanadai Ryan Cochrane ugyan mindent megpróbált a férfiak 1500 méteres gyorsúszás döntőjében Szun Jang ellen, a végén most is a kínai örülhetett. Szun Jang ezzel harmadszor diadalmaskodott a katalán városban és Grant Hackett után a második férfi úszó aki egy vb-n megnyeri mind a 400, 800 és 1500 aranyérmét. A vb zárószámai a 4x100-as vegyes váltók voltak, a férfiak mezőnyében a magyarokkal. A Cseh László, Gyurta Dániel, Pulai Bence, Takács Krisztián összeállítású egység a hetedik helyen zárt. Az aranyérmet az amerikai váltó kizárása után a franciák nyerték, Ausztrália és Japán előtt. A nap nyolcadik aranyérmét az amerikai női vegyesváltó nyerte. A győztes egységnek Missy Franklin is tagja volt, aki hatodik aranyérmének örülhetett Barcelonában és ezzel egyedüli csúcstartó, hiszen korábban egyetlen női úszó sem tudott egy vb-n ötnél többször a dobogó legfelső fokára állni.