Gyurta Dániel harmadszor is világbajnok

Harmadik világbajnoki címét nyerte Gyurta Dániel 200 méteres mellúszásban a barcelonai vizes világbajnokságon pénteki versenynapján. Cseh László és Hosszú Katinka is döntőbe jutott.

A római és sanghaji világbajnokságon elért első hely után Gyurta Dániel (fotó) a triplázásért utazott Barcelonába. A szám olimpiai, világ- és Európa-bajnoka négy éve veretlen nagy világversenyen, csupán a dubaji rövid pályás világbajnokságon tudták legyőzni. A barcelonai vb-n eredetileg mindhárom mellúszó számban indult volna, de végül visszalépett mind az 50, mind a 100 méteres versenytől. Emellett edzője, Széles Sándor sem lehetett mellette, hiszen hét elején rossz egészségi állapota miatt a szövetség vezetői a hazaküldése mellett döntöttek.

A külső körülmények sem zavarták meg Gyurta Dánielt, aki nagyon profi módon építette fel versenyzését. Féltávig ment a mezőnnyel, majd megindította nagyon hosszú hajráját és állva hagyta ellenfeleit. Utolsó ötven méterén ellenféllel már nem, de az órával versenyzett, 2:07.23-as időeredménye pedig új világbajnoki rekord. Hosszú Katinka 200 méter vegyesen szerzett elsősége után Gyurta a magyar csapat második aranyérmét nyerte Barcelonában.

Forrás: Kovács Anikó (MTI fotó)

Bernek Péter 200 méter háton úszott döntőt a pénteki versenynapon, de nem tudta megismételni tegnapi időeredményét és a nyolcadik helyen zárt. Hosszú Katinka világversenyen először versenyzett 200 háton és be is jutott a szám holnapi döntőjébe. Cseh László magyar csúcsot úszott 100 pillangón és ő is kvalifikálta magát a fináléra. Verrasztó Evelynnek (200 m hát) és Takács Krisztinánnak (50 m gyors) nem sikerült e legjobb nyolc közé kerülés.

Az úszóversenyek pénteki napján Ryan Lochte két aranyérmet is nyert, előbb 200 m háton majd a 4x200-as gyorsváltó tagjaként állhatott fel a dobogó legfelső fokára. A nők 100 méteres gyorsúszás döntőjében Cate Campbell nyert, így a férfiak után a hölgyeknél is ausztrál bajnoka van a királykategóriának. 200 méter mellen a tegnapi elődöntőben Rikke Möller Pedersen világcsúcsot úszott ugyan, az aranyérmet az orosz Julija Jefimova nyakába akasztották. A még mindig csak 21 éves orosz mellúszó kiválóan hajrázott és második világbajnoki címét nyerte.